TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Co to jest terapia zachowania?

Co to jest terapia zachowania? Terapia zachowania, inaczej konsultacje behawioralne, są prowadzone przez psiego psychologa i pomagają pozbyć się problemów, takich jak: lęk, agresja, złe zachowania w domu lub na dworze, uciążliwe szczekanie, kłopot z opanowaniem emocji psa i wielu innych.

 

Terapia zachowania psa - (konsultacja behawioralna)

Terapia zachowania polega na zmianie zachowania psa, które jest niewłaściwe w rozumieniu ogólnym (jak agresja) lub kłopotliwe dla opiekunów psa (jak uporczywe szczekanie na wszystkich obcych). Terapia w znaczny sposób różni się od szkolenia psa. Szkolenie pozwala nauczyć psa czegoś nowego, ukierunkować jego rozwój i stymulować umysłowo. Konsultacja to proces, w którym naprawiamy problemy emocjonalne lub psychologiczne psa poprzez odpowiednią edukację właściciela aby umożliwił odcięcie źródła powstania problemu, oraz pomagamy pieskowi pozbyć się skutków jego problemu.

Najprościej ujmując, jeśli piesek się czegoś boi (np. odkurzacza, kagańca, gabinetu weterynaryjnego itd) i nie możemy go sami przekonać, że to nie jest straszne, wtedy wzywamy behawiorystę - znajdzie on źródło problemu i w odpowiedni dla danego pieska sposób odwrażliwi mu jego lęk, aby przestał się bać i zaczął kojarzyć źródło swojego lęku jako coś przyjemnego. Jeśli natomiast pies jest agresywny w stosunku do innych zwierząt lub do ludzi, pomagamy pozbyć się tego zachowania u psa także poprzez analizę sytuacji i zniwelowania źródła takiego zachowania poprzez odpowiednią terapię.

 

Kiedy potrzebna jest konsultacja?

Po poradę behawiorysty i ewentualną terapię należy sięgnąć zawsze wtedy, gdy jesteśmy zaniepokojeni zachowaniem naszego psa. Może to być lęk, agresja, ale także wszelkie uciążliwe zachowania, które sprawiają, że piesek nas denerwuje albo coś niszczy, czy też staje się problemem podczas codziennego życia nie tylko dla nas, ale np. dla sąsiadów, którzy się go boją, albo nie mogą już słuchać hałasu, jaki robi nasz pies gdy zostaje w domu sam.

Oto niektóre sytuacje z codziennego życia, w których warto zastanowić się nad terapią swojego psa:

  • kiedy zaczynamy mieć problemy ze szczeniakiem lub dorosłym już psem
  • kiedy nie wiemy czy zachowanie prezentowane przez naszego pupila jest "normalne"
  • kiedy pies reaguje na coś/kogoś agresywnie lub lękliwie
  • kiedy samodzielnie nie możemy sobie poradzić z jakimś zachowaniem pieska
  • kiedy chcemy wytworzyć lub odtworzyć na nowo więź ze swoim podopiecznym
  • kiedy nasz piesek nie potrafi zostawać sam w domu
  • kiedy goście nie chcą nas odwiedzać, bo nasz piesek wskakuje na nich co chwilę
  • kiedy nasz piesek skubie nas lub naszych domowników/gości ząbkami traktując to jako zabawę

Terapia pomaga nie tylko psom, ale też ich właścicielom i ich bliskim. Jeśli pies boi się smyczy, to bardzo trudno jest z nim wychodzić na spacery, ponieważ to, co powinno być dla obu stron przyjemnością, staje się koszmarem zarówno dla psa, jak i opiekuna. Terapia zachowania polega w tym wypadku na przekazaniu pieskowi, że smycz wcale nie jest straszna i chodzenie na niej jest powodem do radości, a nie do paniki.

Terapia wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia od psiego psychologa. Dobry behawiorysta poradzi sobie z praktycznie każdym problemem, jeśli tylko opiekun(owie) pieska będą z nim współpracować i stosować się do zaleceń przekazanych podczas terapii.

Czasami do zmiany zachowania psa wystarczy jedna wizyta, czasami wizyty trzeba powtarzać co pewien czas, wtedy pozbycie się problematycznego zachowania może potrwać nieco dłużej, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku z jakim styka się behawiorysta - często dużo pracy trzeba włożyć w zmianę zachowania także ludzi, nie tylko samych psów, ale z jednym i z drugim dobry behawiorysta poradzi sobie bez kłopotu podczas terapii.


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejW jakim wieku można szkolić psa?

W jakim wieku można szkolić psa?

Psy można szkolić w każdym wieku. Musimy tylko pamiętać, że starszy piesek nie będzie chłonął wiedzy tak szybko jak szczeniaczek, a także, że taki piesek zwykle już się czegoś nauczył (sam, od innych piesków, ludzi lub był już na jakimś szkoleniu) i bardzo często nie są to pożądane zachowania.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów