TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Jak przebiega konsultacja behawioralna?

Jak przebiega konsultacja behawioralna? Przebieg i czas trwania konsultacji jest zależny od konkretnego przypadku i trudno jest opisać dokładnie trwanie każdej z nich. Jednak kilka elementów terapii jest zawsze podobnych, chcemy więc przybliżyć na czym to polega i w jaki sposób się odbywa.

 

Pierwsze spotkanie

Podczas pierwszego spotkania behawiorysta zapoznaje się z opiekunem i jego pieskiem, po czym przeprowadza wstępną rozmowę aby zorientowac się w sytuacji. Podczas tej rozmowy często robimy rzeczy dokładnie te same, jak na co dzień - idziemy z pieskiem na spacer, bawimy się z nim w domu itd. Tak więc w trakcie pierwszej wizyty prowadzona jest szeroka obserwacja zachowania psa oraz domowników lub właściciela pieska. Behawiorysta wtedy niczego nie stara się zmienić, niczego poprawiać, jest jakby tłem dla przykładu z codziennego zachowania psa i opiekunów.

Często jest też tak, że oddalamy się od pieska i opiekuna, aby nie "zakłócać" spaceru, nie zwracać na siebie uwagi, a jednocześnie bardzo uważnie obserwujemy, co się tak naprawdę dzieje z psem.

Po obserwacji behawiorysta przeprowadza z opiekunem (lub opiekunami) rozmowę o wstępnej diagnozie problemu. Podczas tej rozmowy wyjaśnia wszystkim na czym polega problem, co zrobić, aby sobie z nim poradzić, oraz udzieli wskazówek w jaki sposób unikać powstawania podobnych kłopotów. Im bardziej szczera jest ta rozmowa ze strony opiekunów, tym więcej się oni dowiedzą i tym szybciej uporają się z problematycznym zachowaniem pieska.

Jeśli tylko jest taka możliwość, behawiorysta już na pierwszym spotkaniu instruuje opiekuna co powinien zrobić i próbuje pokazać na piesku, w jaki sposób z nim pracować. Udziela rad, prosi o wykonanie różnych czynności z psem, pokazując zmiany i różnice w zachowaniu psa. Jeśli praktyczne zajęcia na pierwszym spotkaniu nie są możliwe, opiekun otrzymuje bardzo konkretne wskazówki jak postępować z psem po konsultacji. Jeśli jest taka potrzeba, wizyty są powtarzane, aż do osiągnięcia pożądanych przez właścicieli efektów.

Z uwagi na konieczność przeprowadzenia dość długiej rozmowy z właścicielem, pierwsza konsultacja może być nieco dłuższa od pozostałych. Zazwyczaj jednak nie trwa to dłużej niż 2 godziny. Kolejne spotkania są już dużo krótsze i bardziej skoncentrowane na pracy z psem.

 

Kolejne spotkania

Niekiedy nie wystarczy jedna wizyta terapeuty i trzeba przeprowadzić ich więcej. Może to wynikać z konieczności odpowiedniego przygotowania pieska do terapii, dokonania zmian w jego środowisku, sposobie karmienia, wyprowadzania na spacery itp. Wtedy, gdy piesek jest gotowy na dalszą terapię, behawiorysta umawia się na następne spotkanie i tam pod jego okiem opiekun wykonuje właściwą terapię dla swojego pieska. Takie spotkania trają zazwyczaj do godziny, ponieważ mniej więcej tyle piesek jest w stanie pracować bez przerwy.

Nie da się określić jednoznacznie ile wizyt jest potrzebnych do zrealizowania terapii. Często wystarcza tylko jedna wizyta, ale problemy z psami bywają bardzo różne - nie da się na przykład w ciągu godziny przekonać pieska, że smycz nie chce go zabić, albo aby przestał bać się cieni lub próbować zjeść wszystkie dzieci na podwórku. Do tego trzeba pracy nie tylko podczas wizyty terapeutycznej, ale też poza nią. To od opiekuna bezpośrednio zależy ile spotkań będzie potrzebnych do przeprowadzenia terapii. Jeśli właściciele poświęcą pieskowi więcej czasu na pracę według wskazówek behawiorysty, wtedy spotkań siłą rzeczy będzie mniej.

Po pierwszym spotkaniu umawiamy się wstępnie na kontakt telefoniczny w celu dowiedzenia się, czy porady odnoszą pożądany efekt, lub czy kolejne spotkanie jest jednak potrzebne. Jeśli jest, umawiamy się na kolejny raz. Po każdym spotkaniu opiekun otrzymuje bardzo szegółowe podsumowanie zajęć i zalecenia, do których musi się od tej pory stosować, aby terapia była skuteczna. Od tego momentu tak naprawdę najwięcej zależy od opiekunów - czasami dużo się zmienia w ich życiu, sposobie wychodzenia z psem, traktowania go, karmienia itd. Im więcej czasu opiekun poświęci swojemu pieskowi, oraz im dokładniej zastosuje się do wskazówek behawiorysty, tym szybciej wszyscy będą zadowoleni i szczęśliwi :)

 

Spotkania kontrolne

Bywa, że umawiamy się po wstępnie zakończonym cyklu terapii na spotkanie kontrolne. Są to luźne spotkania, podsumowujące dotychczasową pracę z psem, wyjaśnienie powstałych w między czasie pytań lub wątpliwości i upewnienie się, że z pieskiem jest już wszystko w porządku. Takie zajęcia oczywiście nie są obowiązkowe, ale zawsze proponujemy je po upływie jakiegoś dłuższego czasu od zakończenia zajęć terapeutycznych. To nigdy nie szkodzi, a pozwala się wszystkim upewnić, że terapia jest skuteczna i przynosi efekty. Poza tym... bardzo lubimy spotykać po pewnym czasie te uśmiechnięte i pełne radości twarze naszych "byłych" psich klientów i ich właścicieli, zadowolonych z przebywania ze swoim pieskiem o wiele bardziej niż było to na początku, a radość tak "naprawionych" psiaków daje nam mnóstwo siły do dalszej, przecież często bardzo ciężkiej pracy z trudnymi psami :)


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejJak wybrać psa dla siebie?

Jak wybrać psa dla siebie?

Każdy z nas ma inny powód, aby zdecydować się na czworonożnego członka swojej rodziny. Jednak pies to nie tylko zwierzak do przytulania - to także obowiązek, który bierzemy na siebie przez całe życie psa. Pomożemy podjąć decyzję i doradzimy, jakiego psa można wziąć, skąd, opowiemy o jego potrzebach i cechach charakterystycznych dla konkretnej rasy.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów