TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Jak wygląda szkolenie psa?

Jak wygląda szkolenie psa? Kiedy zastanawiamy się, czy skorzystać z pomocy trenera szkolenia, jesteśmy ciekawi jak to w ogóle się odbywa, jak wygląda, ile trwa, jak często i jak długo trzeba szkolić psa. Prawda jest taka, że nie jest to nic trudnego ani kosztownego :) Inną kwestią jest chęć poświęcenia swojemu pupilowi odrobiny czasu - gdy przeskoczymy ten problem, reszta jest już bardzo prosta.

 

Od czego zacząć?

Na początku można przyjść bez psa... tak po prostu przyjść, popatrzeć, pogadać :) oczywiście po wcześniejszym umówieniu się z organizatorem telefonicznie czy też mailowo - trener nie zawsze jest na placu, często ma też zajęcia wyjazdowe poza terenem treningowym (np. konsultacje, kursy itd.).

Po tym "wstępnym" etapie (który oczywiście nie jest wymagany), po którym mamy wstępne informacje na temat psa, oczekiwań właściciela, ewentualnych problemów jakie opiekun(owie) mają ze swoją pociechą (lub, jak często bywa - pieseczek ze swoim opiekunem ;) ), umawiamy się na pierwsze zajęcia, na których zapoznajmy się z psiakiem, on sam poznaje miejsce, w którym spędzi 1-2 h tygodniowo. Ustalamy wstępny program szkolenia (w zależności od psa, jego możliwości, wieku, rasy, upodobań, motywacji, a także czasu i oczekiwań opiekuna).

 

Ile trwają szkolenia?

Szkolenia odbywają się cyklicznie z udziałem opiekuna oraz oczywiście pieska. Typowe szkolenie odbywa się na naszym placu treningowym i jednorazowo trwa godzinę zegarową. Krótsze czasy z reguły nie pozwalają na dopięcie programu ćwiczeń, dłuższe nadmiernie męczą naszego "ucznia". Tak więc są to spotkania jednogodzinne, prowadzone 1, maksymalnie 3 razy w tygodniu (aby także dać odpocząć psiakowi od nauki i treningów).

Spotykamy się na placu o umówionej przez organizatora spotkań godzinie i przechodzimy do rzeczy. Zależnie od wybranego programu szkolenia (dobranego oczywiście do konkretnego pieska) uczymy opiekuna w jaki sposób przeprowadzać ćwiczenia ze swoim psem, korygujemy błędy, poddajemy pomysły - pod okiem trenera i ściśle według jego wskazówek opiekun sam szkoli swojego pupila. Dlatego nie jest możliwe szkolenie bez udziału właściciela czworonoga - to przecież on przebywa z nim na co dzień i to jego piesek będzie słuchał :)

 

W jaki sposób przebiega szkolenie?

Szkolenie polega na tym, że trener uczy opiekuna jak uczyć swojego psa ;) Trener jest po to, żeby nauczyć opiekuna jak postępować z psem, jak się z nim komunikować, jak go uczyć, żeby obie strony odnosiły sukcesy. To są tylko 1-2 h tygodniowo, co oczywiście nie wystarczy, żeby nasz piesek był wzorowym, posłusznym, bezproblemowym osobnikiem.

Z psem musimy także ćwiczyć w życiu codziennym. Musimy mu przypominać, że np. skakaniem nie dostanie szybciej miski, ani, że idąc na tylnych łapach, na napiętej do granic możliwości smyczy na spacerze nie dostanie się szybciej do kolegi 200m dalej. Musimy go też uczyć, że nie wypada skakać na gości, szczekać w nocy również itd.

Oprócz takich “codziennych zasad” przypominamy mu również rzeczy, których nauczyliśmy się na zajęciach, przypominamy je nie tylko w warunkach idealnych, czyli w takich, gdzie ilość rozproszeń jest minimalna. Robimy to na chodniku, na przystanku, na parkingu przy centrum handlowym. Dla większości psów nawet pozornie proste polecenie "siad" w domu jest czymś innym niż "siad" w momencie, gdzie ktoś biegnie obok czy idzie pani z rozszczekanym, rządnym krwi Yorkiem ;)


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejJak ważną rolę w życiu psa pełnią spacery?

Jak ważną rolę w życiu psa pełnią spacery?

Ciągle mało osób rozumie, że spacer nie jest dla człowieka, tylko dla psa. Wychodzimy z nim pod blok, na automatycznej smyczce, ciągniemy gdy węszy, ganimy gdy się tarza lub kopie dołek. Tak naprawdę spacer to bardzo ważny element całej gamy podstawowych psich potrzeb i wymaga nauki.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów