TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Kiedy pojawiają się problemy z psem?

Kiedy pojawiają się problemy z psem Decydując się na pieska, musimy pamiętać, że aby wyrósł na bezproblemowego dorosłego psa, będziemy musieli poświecić mu dużo czasu, uwagi i pracy. Nikt nie mówił, że będzie łatwo ;) Jednak każdy etap psiego rozwoju wiąże się z występowaniem pewnych typowych, "normalnych" psich problemów.

 

Szczeniak

Problemy z jakimi spotkamy się biorąc do domu 7-8 tygodniowego pieska są w gruncie rzecz dość oczywiste. Taki piesek np. nie wie, że:

 • ma imię :)
 • nie zjada się mebli, butów, pościeli
 • kot nie służy do mamlania i gonienia
 • noc jest po to, aby spać
 • sikanie tam, gdzie się w tym momencie znajduje jest czymś złym
 • nie wypada gonić i szarpać nogawki człowieka
 • jak się skoczy na swojego człowieka, który ma rajstopki to dzieją się potem złe rzeczy ;)
 • jeśli Pan wyjdzie na 5 minut do sklepu, to wcale nie oznacza, że już nigdy nie wróci i zostawił swojego głodnego i samotnego pieseczka na pastwę losu :)
 • ręka człowieka i zabawka, którą się gryzie na co dzień to dwie różne rzeczy i jednej z nich nie wypada gryźć :)
 • Pan/Pani jest tylko jedna i nie ma potrzeby wskakiwania na ręce do każdej napotkanej, ciumkającej osoby
 • 50-kilogramowy wielki, poważnie szczekający owczarek niemiecki za płotem nie zawsze chce zjeść naszą małą kruszynkę :)
 • leżące na drodze, cuchnące "psie smakołyki" nie powinny się natychmiast znaleźć w psim pyszczku


To jest tylko kilka z problemów, z którymi na co dzień borykają się właściciele szczeniaków :) Są to jednak absolutnie normalne problemy szczenięcego wieku. Nie oznacza to oczywiście, że mamy takiego malucha zostawić bez nauki i liczyć na cud, że kiedyś może z tego wyrośnie. Pamiętajmy np. o tym, że taka mała psia istota, na przykład szczeniaczek owczarka niemieckiego jest słodką 2-miesięczna skaczącą i podgryzającą kruszynką, której dużo się wybacza. Ale za 30 kg ta sama skacząca i podgryzająca "kruszynka" nie będzie już tak łatwo akceptowana w naszym ludzkim środowisku po skoczeniu na człowieka. Jednak dla pieska nic się nie zmienia! Pies myśli sobie: "mogłem skakać 30kg temu, to dlaczego nagle mi nie wolno?" Pamiętajmy, że tolerując zachowania z wieku szczenięcego, jednocześnie zgadzamy się na te same zachowania w psim wieku dorosłym.

Tak więc zabieramy naszego nowego, 4-nożnego członka rodziny do psiej szkoły i tam, pod okiem trenera, dzielnie, konsekwentnie, z uśmiechem na twarzy, zdobywamy wiedzę i uczymy się w jaki sposób, bez większych problemów wspólnie przejść przez życie :)

 

Pies dorosły

W zależności od nabytego przez psa doświadczenia także możemy napotkać szereg różnych problemów. Przykłady: lęk, agresja, nadmierne szczekanie, hiperaktywność, lek separacyjny, brak zachowania czystości itp. Oczywiście nie zawsze tak jest. Generalnie jeśli zapewnimy psu możliwość realizacji naturalnych psich potrzeb, nie powinniśmy mieć z nim większych problemów - o ile ktoś/coś wcześniej nie przyczyniło się do powstania niepożądanych zachowań w naszym psie.

 

Pies senior

Tutaj problemy z zachowaniem w większości przypadków wynikają z ograniczonej percepcji świata, czyli piesek przestaje słyszeć/widzieć, a także z przyczyn natury medycznej. Na tym psim etapie możliwe do zaobserwowania są zmiany w zachowaniu, np. zwiększona lękliwość lub zachowania agresywne na bodźce, które wcześniej nie wyzwalały zachowań agresywnych.

 

Podsumowanie

To są tylko niektóre problemy, które mogą występować na poszczególnych etapach rozwoju psa. Nie dajmy się również zwariować - jeśli nasz spokojny, ułożony York notorycznie kłóci się z psem z sąsiedztwa, nie przyklejajmy mu od razu łatki psiego agresora. Bo czy my, jako ludzie, wszystkich lubimy? Też zdarza nam się patrzeć krzywo na sąsiada i nie jest to powód, żebyśmy od razu szukali pomocy u ludzkiego psychologa :)

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia co do zachowania psa, jeśli nie jesteś przekonany(a), czy zachowanie prezentowane przez psa, jest "normalne", warto poszukać pomocy u nas - trenera/psychologa - żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i ewentualnie zaradzić faktycznemu problemowi w sposób fachowy i trwały, nie powodujący powstawania nowych kłopotów.


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
Więcej



Lęk separacyjny - gdy pies nie umie zostawać sam w domu

Lęk separacyjny - gdy pies nie umie zostawać sam w domu

Wracamy do domu i zastajemy.. pobojowisko. Pogryzione przedmioty, podarty dywan, zniszczone meble, zasikaną podłogę i psa, który "wie, że źle zrobił", a mimo to cieszy się na nasz widok. Nie zawsze jest to samowolka ani zła zabawa, a często poważna dolegliwość - lęk separacyjny.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów