TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Kiedy wezwać behawiorystę?

Kiedy wezwać behawiorystę? W momencie, kiedy nasz piesek zachowuje się inaczej, kiedy czujemy, że coś jest nie tak, pierwszą osobą, do której powinniśmy się udać, jest lekarz weterynarii. Dopiero po wykluczeniu problemu natury medycznej skorzystajmy z pomocy psiego psychologa - czyli behawiorysty.

Korzystając z pomocy behawiorysty powinniśmy nauczyć się komunikować z psem, rozumieć co nasz pupil do nas mówi (lub do swoich psich kumpli) oraz zagłębić się w sferę psiego posłuszeństwa ;) Powinniśmy dowiedzieć się troszkę więcej o swoim psie, o jego naturze, o tym w jaki sposób się uczy, jak pojmuje otaczający go świat, jakie ma potrzeby, jak mu pomóc, żeby był szczęsliwy :)

Nauczyciela dla nas i naszego pupila powinniśmy wybierać bardzo uważnie. Zapoznajmy się z nim wcześniej, porozmawiajmy jakie metody stosuje itd. Pamiętajmy, że w ręce psiego trenera oddajemy nasze psie "dziecko", które nie przyjdzie i nie poskarży się, że wcale mu się tam nie podoba. Nigdy nie akceptujmy metod promujących przemoc i dominację! Jest to zguba zarówno dla nas, jak i dla psa - przemoc zawsze rodzi przemoc! Strach i agresja są u psa uczuciami wzajemnie znoszącymi się - więc możemy psa zastraszyć, aby robił coś tak jak chcemy, ale gdy tylko przestanie się na chwilę nas bać, moze się zrobić niebezpiecznie. Behawiorysta nie powinien być żandarmem, a psychologiem. Ludzki psycholog nie okłada nas kijem, abyśmy przestali się bać małych przestrzeni... pamiętajmy o tym.

W momencie, kiedy:
- problem leży w emocjonalnej sferze życia psa
- kiedy życie z nim pod jednym dachem nie należy do przyjemności
- kiedy spacer polega na szarpaniu naszego pieska, żeby nie zjadł starszej pani o lasce lub w berecie
- chce się rzucić do biegnącego dziecka, czy jadącego rowerzysty
- kiedy stresujemy się, żeby przypadkiem nie spotkać innego psa na spacerze, bo nasz pupil będzie chciał "pokazać kto rządzi na dzielnicy"
- kiedy widzimy, że nas pies nie jest szczęśliwy
- kiedy targają nim emocje

... wtedy skorzystajmy z pomocy psiego psychologa.

Tam dowiemy się, co tak naprawdę dzieje się z naszym psem. Psi psycholog będzie zadawał nam bardzo dużo pytań (niektóre mogą wydawać się nam niepotrzebne lub błache - ale nigdy takie nie są!). Starajmy się mówić szczerze i jak najwięcej - może akurat coś dla nas nieistotnego okaże się tak naprawdę bardzo istotne.

Nie bójmy się - behawiorysta jest po to, żeby pomóc naszemu psu (oraz nam!), a nie żeby nas oceniać. Warto być z nim w 100% szczerym... jak to u psychologa przystało ;) Nawet jeśli okaże się, że nasz pupil nie ma żadnego problemu i to, że np. z pasją kopie dołki w ogródku teściowej, jest rzeczą całkowicie "normalną" (dla psa oczywiście ;) ) będziemy mogli spać spokojnie, mając jeden problem mniej i uzyskamy informację jak to z tymi naszymi psami jest :)

Z drugiej strony nie bójmy się mówić o naszych błędach. Wszyscy je popełniamy! Jesteśmy tylko ludźmi i to, co dla nas wydaje się być absolutnie logiczne i normalne, w istocie przy wychowaniu psa może takie nie być. Jeśli będziemy szczerzy, o wiele szybciej dowiemy się, co robimy nie tak - może to właśnie z naszego powodu pies zachowuje się dziwnie lub niewłaściwie? Nie będzie można tego stwierdzić, jeśli będziemy udawać, że wszystko robimy dobrze. Jeśli np. piesek nie chce przybiegać do nas na spacerze, to zastanówmy się, czy nie dostał w tyłek kiedy już w końcu udało się zawołać - my, ludzie, rozumiemy, że oberwał za nieposłuszeństwo, ale pies rozumie tylko tyle, że oberwał za to, że wrócił (pies rozumie reakcję tylko po tym, co zrobił ostatnio!) - wtedy trudno mu się dziwić, że nie chce wracać - dla niego wołanie oznacza manto :) Psy rozumieją świat trochę inaczej niż my, dlatego warto być w kontakcie ze swoim behawiorystą, gdy dzieje się coś nie tak, jak według nas powinno :)


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejDlaczego warto szkolić psa?

Dlaczego warto szkolić psa?

Szkolenie psa daje mnóstwo korzyści - daje większą kontrolę nad psem, ułatwia mu poznawanie świata, uczy opanowania, prawidłowych wzorców zachowania, zwiększa kondycję, zapewnia prawidłowy rozwój umysłowy i emocjonalny i wiele więcej. Szkolenie psów to nie tylko nauka siadania, warowania czy przybiegania na zawołanie, to także sposób na naukę komunikacji ze swoim czworonogiem.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów