TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Kim jest behawiorysta?

Kim jest behawiorysta? Kto to jest behawiorysta? Jaką właściwie pełni rolę? Czy naprawdę może pomóc w wychowaniu lub złych nawykach psa? Na te i inne pytania odpowiadamy tutaj - behawiorysta pełni bowiem znaczącą rolę przy radzeniu sobie z problemami psów oraz ich opiekunów. Powiemy kim tak naprawdę jest, powinien i nie powinien być dobry behawiorysta.

 

Kto to jest behawiorysta?

Behawiorysta, w najprostrzym ujęciu jest psim psychologiem. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "behavior" (zachowanie). Jest to więc terapeuta zachowania - z tą różnicą, że oprócz zachowania ludzi, zajmuje się dodatkowo zachowaniem zwierząt - w tym wypadku psów. Jest to więc, upraszczając, psi psycholog. Behawiorysta rozumie język, w którym komunikują się (mówią) psy, dzięki czemu pełnią także rolę swoistego "tłumacza" z języka psiego na ludzki i odwrotnie.

 

Co robią behawioryści?

Behawiorysta zajmuje się diagnozą zachowania psa na podstawie zachowania nie tylko samego psa (i tego, co piesek "mówi"), ale także zachowania opiekuna. Po rozmowie zarówno z właścicielem psa, jak i samym psem, po wnikliwej obserwacji, behawiorysta mówi co dolega pieskowi, skąd dane zachowanie wynika i co zrobić, aby tego zachowania unikać i je zniwelować. Behawiorysta pełni rolę terapeuty jednocześnie dla psa oraz jego opiekuna, ale także uczy w jaki sposób rozumieć swojego czworonoga, aby w przyszłości unikać "nieporozumień".

 

W czym może pomóc behawiorysta?

Psi psycholog może pomóc w szeroko pojętym wychowaniu psa, ale także w niwelowaniu zachowań niepożądanych - od prostych, codziennych problemów jak ciągnięcie na smyczy, czy problemach z załatwianiem się poza domem, przez ucieczki z domu, obszczekiwanie gości, aż po poważniejsze problemy takie jak lęk, agresja, czyli kłopoty natury ściśle emocjonalnej. Behawiorysta może także wydać opinię na temat konkretnego psa, np. czy będzie się nadawał do adopcji, pod jakimi warunkami, czy psu w ogóle da się jeszcze pomóc i czy miejsce, w którym przebywa, daje warunki do poprawy niepożądanego zachowania. Jeśli tylko istnieje szansa na "wyleczenie" złego zachowania, behawiorysta powie jakie kroki są potrzebne, aby do tego doprowadzić.

 

Jak poznać dobrego behawiorystę?

Temat jest jednocześnie trudny i łatwy. Najprościej przenieść to na świat ludzki - gdy męczy nas depresja, problemy w pracy, związku lub rodzinie, sięgamy po pomoc psychologa. Psycholog nie jest od tego, aby nas oceniać, karcić, wymuszać na nas zachowanie inne, niż prezentujemy. Nie da się zmusić kogoś do zaprzestania opłakiwania utraconego bliskiego, nie da się także biciem doprowadzić, że polubimy swojego szefa, który nas poniża i gnębi. Podobnie jest z behawiorystami - bardzo istotne jest, aby metody przez nich stosowane nie polegały na przemocy psychicznej ani fizycznej. Behawiorysta powinien wykazywać się wiedzą, cierpliwością, pozytywnym podejściem i metodami, które nie pogłębiają złego zachowania. Dla przykładu, jeśli piesek ciągnie na smyczy, oczywiście można założyć mu kolczatkę (sprawiać ból przy ciągnięciu) lub założyć obrożę elektryczną i "kopać" prądem gdy ciągnie. Jednak kiedyś zapomnimy kolczatki, w obroży skończy się akumulator, a piesek będzie nadal miał problem, który miał, a dodatkowo może się on przerodzić w agresję, której ustąpi miejsca wypracowany siłowo strach. Znacznie lepiej jest pokazać pieskowi, że to czego się boi nie jest wcale straszne, a ciągnięcie na smyczy mniej się mu opłaca niż chodzenie luźno. Efekty pracy behawiorysty zależą ściśle od stosowanych przez niego metod - zawsze należy zwracać na nie uwagę.


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejJak ważną rolę w życiu psa pełnią spacery?

Jak ważną rolę w życiu psa pełnią spacery?

Ciągle mało osób rozumie, że spacer nie jest dla człowieka, tylko dla psa. Wychodzimy z nim pod blok, na automatycznej smyczce, ciągniemy gdy węszy, ganimy gdy się tarza lub kopie dołek. Tak naprawdę spacer to bardzo ważny element całej gamy podstawowych psich potrzeb i wymaga nauki.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów