TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Podstawowe potrzeby psa

Podstawowe potrzeby psa Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.

 

Zaakceptujmy psie potrzeby

Nie wszystkie zachowania, jakie prezentuje pies są dla nas zrozumiałe. Niektóre nawet wydają nam się głupie, a wręcz niedopuszczalne z naszego ludziego punktu widzenia. Bo co jest poprawnego w zachowaniu psa, który znalazł zdechłą żabę po drodze na spacerze i z uporem maniaka usiłuje sie w niej wytarzać? Przecież ta żaba to brud, zarazki i przede wszystkim okropny zapach, który zostanie na sierści naszego Azorka... Błąd! Pies nie myśli w taki sposób! Jego potrzebą jest tarzanie się, najlepiej w najbardziej śmierdzących elementach otoczenia ;) Oczywiście, dla nas nie jest to nic przyjemnego, aby wąchać nieprzyjemnie pachnącego pieska po wytarzaniu się w... powiedzmy - jeśli mamy szczęście, w zdechłej żabie ;) Nie mówiąc już o głaskaniu takiego "brudaska". Jednak taka właśnie jest natura psa - on potrzebuje się tarzać, kopać dołki, obsikiwać krzaczki, wskoczyć do wody, a potem się wyturlać w piachu lub błocie. Warto zwrócić uwagę przed ukaraniem go, jaki po takiej czynności jest wesoły i szczęśliwy :)

 

Za co nie wolno karać psa

Spójrzmy prawdzie w oczy - piesek nie poogląda sobie telewizji, nie pogra na konsoli, nie kupi sobie nowych butów ani torebki. Te potrzeby ludzkie są mu obce, nie rozumie ich. Podobnie my nie zawsze rozumiemy psie potrzeby. I nie musimy! Wystarczy je znać i zaakceptować takimi, jakie są. Piesek nie musi rozumieć, że musimy zrobić zakupy - idzie z nami mimo to. Bądźmy tacy sami dla niego, a będzie czuł się spełniony i radosny.

Niektóre z zachowań, za które nigdy nie powinniśmy karcić naszego psiaka to np:

  • wąchanie dziwnych rzeczy - pies faktycznie nie słyszy co się do niego mówi, kiedy węszy! Jego mózg jest zbudowany w taki sposób, że gdy w użyciu jest zmysł węchu, jednocześnie wyłącza zmysł słuchu. Więc to nie jest złośliwe ani krnąbrne, gdy pies wącha krzaczek przez dłuższy czas i nie reaguje na nasze wołanie. Psy poznają świat nosem, nie oczami jak my. Jeśli coś jest dla nich ciekawe, wąchają to. Dajmy mu wtedy tą chwilę spokoju :)
  • tarzanie się - trudne do zaakceptowania, gdy to coś średnio pachnie. Oczywiście nie przesadzajmy, fekalia nie są najlepszym miejscem do turlania się. Ale jest to jedna z psich potrzeb, które czynią psa szczęśliwym - dajmy mu od czasu do czasu to zrobić, zawsze można potem psa wytrzeć w razie potrzeby ;) a jeśli tarza się w piasku czy błocie... cóż, zabierzmy go tam, gdzie jest woda - sam się umyje wskakując do niej :)
  • kopanie dołków - to także potrzeba szczęśliwego pieska. Jeśli nie chcemy, aby kopał dołki w naszym ogródku pełnym bratków i różyczek, zabierzmy go na spacer, gdzie tego problemu nie ma. Pies, który kopie dołek jest niewiarygodnie z siebie zadowolony i szczęśliwy :)
  • obsikiwanie murków - dotyczy to samców, które naturalnie potrzebują zaznaczyć swoją obecność w jakimś miejscu. Z jednej strony dzięki temu same poznają "kto tu był" przed nim, a z drugiej dają znać innym psom o swojej obecności. Im wyżej uda mu się nasikać, tym bardziej jego zapach będzie ważniejszy od zapachów innych psów (w myśl zasady "moje na wierzchu"). Przecież nie robi tego w domu, tylko na obcym terenie. I nigdy nie obsika miejsca, w którym nie ma zapachu innego psa. Tak więc jeśli aż tak bardzo nam się to nie podoba, zabierajmy psa tam, gdzie nie jest to problemem - trudno przecież pozwalać, aby obsikiwał czyjś samochód. Ale krzaczki, czy słupki... niech sobie ma tą radość ;)
  • gryzienie/żucie przedmiotów - oczywiście lepiej, aby nie były to nasze buty lub słuchawki. Prawda jest jednak taka, że pies naturalnie potrzebuje coś gryźć i mamlać. To pozwala mu uwolnić nagromadzone w nim napięcie. Jeśli nie zapewnimy psiakowi gryzaków (ale nie tych piszczących!), nie możemy mieć do niego żalu, że próbuje to zrobić tym, co ma pod łapą. Dajmy mu zabawkę do gryzienia, coś, czego nie zniszczy szybko, a da mu sporo czasu na upuszczanie napięcia. Mogą to być również naturalne gryzaki, np. żwacze, kości prasowane, uszy wędzone itd. Dzięki temu będzie spokojniejszy, mniej rozemocjonowany :)

 

Inne potrzeby psa

Do podstawowych psich potrzeb, o które możemy sami dla naszego pieska zadbać, należą także:

  • zabawy łowieckie, czyli szaleńcza pogoń za różnego rodzaju zabawkami, szarpakami, możliwość upolowania ich, przeciągania się nimi z człowiekiem
  • eksploracja terenu, czyli poznawanie nowych miejsc, węszenie, obsikiwanie murków ;)
  • poznawanie nowych ludzi: nie mówimy tutaj o podbieganiu do "ciumkających" osób, ale o spokojnym podchodzeniu - np. do naszych znajomych, których spotkaliśmy na spacerze czy przebywanie w otoczeniu bawiących się dzieci
  • poznawanie nowych zwierząt: powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi możliwość komunikowania się z innymi psami. Tymi dużymi, małymi, młodymi i starszymi. Szukajmy takich psów, które mają dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne, czyli płynnie i swobodnie potrafią "gadać po psiemu" :) Dzięki takim kontaktom nasz piesek będzie spokojnym, zrównoważonym, bezpiecznym psem o silnie rozwiniętych kompetencjach społecznych. Jeśli mamy możliwość, zapoznajmy naszego pieska z innymi zwierzętami, kotami, kurami, końmi. To sprawi, że jeśli kiedyś na polance spotkamy konia, nasz pies nie wpadnie w panikę i nie zechce zjeść ani pogonić konia, tylko potraktuje go jako normalne zjawisko, którym nie należy się przejmować :)

Pamiętajmy też o tym, że każdy pies jest inny. Jeden piesek będzie akceptował przebywanie w dużej grupie ludzi, inny będzie wolał spędzać czas w mniejszym tłoku. Jeden będzie czuł się świetnie wśród bawiącej się grupy psów, inny nie będzie potrafił się odnaleźć. To, o co my, jako opiekunowie naszego psa musimy zadbać, to sprawić, żeby czuł się bezpiecznie i komfortowo. Tak więc uczmy się czytać i rozumieć nasze psy, one naprawdę do nas mówią, tylko po swojemu ;)


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejW jakim wieku można szkolić psa?

W jakim wieku można szkolić psa?

Psy można szkolić w każdym wieku. Musimy tylko pamiętać, że starszy piesek nie będzie chłonął wiedzy tak szybko jak szczeniaczek, a także, że taki piesek zwykle już się czegoś nauczył (sam, od innych piesków, ludzi lub był już na jakimś szkoleniu) i bardzo często nie są to pożądane zachowania.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów