TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Przygotowanie psa do szkolenia

Przygotowanie psa do szkolenia Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)

 

Przygotowanie pieska do szkolenia - co zabrać ze sobą?

Szkolenie jest jak nauka w zwykłej szkole - tam trzeba przyjść z zeszytem, czymś do pisania, plecakiem na książki i oczywiście przygotowanym do lekcji ;) Podobnie jest ze szkołą dla piesków - tu także potrzebujemy kilku drobiazgów, aby nauka szła szybko, sprawnie i przyjemnie.

Co zatem zabrać ze sobą na szkolenie?

 

1. Przede wszystkim - głodnego psa

Najlepiej po dłuższym spacerze, aby nie był rozbrykany już na początku zajęć :) Oczywiście nie zagłodzonego tak, że rzuca się na wszystko, co zmieści się w psi pyszczek ;) Chodzi o to, aby np. nie jadł tego dnia śniadania. Co to daje? Otóż głodny piesek chętnie wykonuje polecenia, aby w nagrodę dostać swoje jedzonko. Nie obawiajmy się, piesek wróci z zajęć najedzony - nic mu nie grozi :) Głodny piesek ma motywację do pracy, którą dodatkowo wzmacnia chęć dostania czegoś znacznie lepszego, niż codzienne, nudne jedzenie, czyli smakołyki :)

 

2. Atrakcyjne smakołyki

Atrakcyjne rzecz jasna dla pieska, nie dla nas ;) Może to być wszystko, co uwielbia, ale w postaci małych kąsków, łatwych do złapania w powietrzu lub zjedzenia natychmiast z ręki bez konieczności długiego gryzienia ich przed połknięciem. Wielkość smakołyków zależy oczywiście od wielkości psiaka, czyli dla Yorka wystarczą smaczki wielkości guzika, ale już dla Owczarka Niemieckiego lepiej mieć coś odrobinę większego, aby w ogóle poczuł, co zjada ;)
Pomysły na atrakcyjne, uniwersalne smakołyki to np. mięsko pokrojone w małą kosteczkę (surowe, gotowane bez przypraw lub suszone), parówki lub kabanosy pokrojone w małe plasterki, kosteczki żółtego sera, pasztet (najlepiej taki dla psów, w którym nie ma przypraw), rybkę i inne pachnące rzeczy.

Można także zaopatrzyć się w gotowe smakołyki dostępne na rynku, jednak lepiej się wcześniej upewnić, że nasz piesek w ogóle je lubi - życie pokazuje, że bywa z tym różnie, szczególnie z pseudo "łakociami" dla psów dostępnych w supermarketach, które nie są najlepszej jakości, a za to są słabej atrakcyjności dla wielu psów. Bardzo artakcyjne za to są dla psów ciasteczka wątróbkowe - pieski je uwielbiają i zrobią dla nich naprawdę wiele :) Można je nabyć u producenta przez Internet, lub u nas w szkole na zajęciach - sprowadzamy je we własnym zakresie na potrzeby szkoleń i wystarczy uprzedzić przed zajęciami, że ich potrzebujemy. Mamy też bezpłatne próbki na przetestowanie :) W razie potrzeby oferujemy także szeroką gamę polecanych przez nas smakołyków, dostępnych do nabycia na zajęciach lub po nich - wystarczy wcześniej uprzedzić, a oszczędzi to nam biegania po sklepach ;)

 

3. Karmę, którą pies je na co dzień

Jest to forma urozmaicenia zestawu smakołyków - dzięki temu piesek nigdy się nie spodziewa co dostanie w nagrodę. Oczywiście nie przynosimy gotowanej kaszy czy zupy ;) jeśli nasz piesek wcina na co dzień suchą karmę, to taką możemy ze sobą wziąć - posłuży nie tylko jako smaczki ale i zaległe śniadanko :)

 

4. Saszetkę na smakołyki

Saszetka, torebka biodrowa (tzw. nerka) lub inny rodzaj niewielkiej torby, dzięki której nie tylko nie pobrudzimy sobie ubrania smakołykami, ale też będzie nam zawsze łatwo po nie sięgnąć. Nagradzając pieska musimy być szybcy - nie będzie czasu na szperanie po kieszeniach, woreczkach itd, bo czas na nagrodzenie jest dość krótki.

Z naszego doświadczenia możemy polecić nerki (wspomniane torby biodrowe) zapinane na ubraniu na wysokości pasa - nie będziemy tu wymieniać firm produkujących takie rzeczy ;) ale jest ich w sklepach bardzo dużo i z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Może być nawet odrobinę większa niż tylko na same smakołyki, wtedy łatwiej będzie nam sięgać po inne rzeczy, jak zabawki, torebki na odchody czy smyczkę. Dobrze więc, jeśli mamy te wszystkie rzeczy cały czas przy sobie, nawet jeśli nie mieszczą się w torebce.

 

5. Ulubione zabawki psa

Ulubione zabawki pieska do wspólnej zabawy z nim - najlepiej dwie jednakowe (to ważne w nauce prawidłowej zabawy), ale nie jest to warunek konieczny na początku, aby mieć dwie identyczne. Najważniejsze jest, aby zabawki były niepiszczące! Zabawki wydające z siebie hałas bardzo pobudzają psa i powodują jego nadmierną ekscytację, która w domu choć bywa kłopotliwa jest do opanowania, ale na zajęciach marnowałaby czas zarówno pieskom, jak i ich opiekunom. Nie powinny to być jego "prywatne" przedmioty do gryzienia i niszczenia ;) tylko coś, czym możemy bawić się z pieskiem wspólnie - szarpaki lub piłki na sznurku (nie same piłki, te są równie szkodliwe co piszczące kaczuszki). Najlepiej jednak wziąć to, czym nasz piesek uwielbia się z nami bawić (wyłączając z tego piłki, gryzaki i piszczadełka ;) )

 

6. Smycz

Smycz, którą piesek zna i chodzi na niej na co dzień, najlepiej 2-metrowa (może być oczywiście krótsza, byle nie taka na której piesek wisi gdy stoimy ;)). Ale ważna uwaga - nie może to być smyczka rozciągana typu Flexi! Automatyczne smycze uczą niewyszkolonego psa bardzo złych nawyków, a w szczególności ciągnięcia na spacerach. Piesek powinien mieć swoją zwykłą smyczkę, zwykłą obrożę (bez kolczatek i obroży zaciskowych) albo szelki - czyli to, w czym piesek czuje się swobodnie i komfortowo.

 

7. Linka treningowa (opcjonalnie)

Linka treningowa to forma smyczy, ale długiego rozmiaru - najczęściej 5-10m. Linki są bardzo lekkie, wytrzymałe i dają pieskowi większą swobodę w poruszaniu się, ale także służą do nauki np. przywołania lub właśnie oduczania ciągnięcia na smyczy. Jeśli nie mamy swojej linki, oczywiście nic złego się nie stanie - na placu mamy zestaw linek do wykorzystania na zajęciach. Warto jednak się w taką linkę zaopatrzyć i mieć ją na co dzień, ponieważ pomaga to pieskom i opiekunom w nauce w domu czy na podwórku. W razie potrzeby oczywiście, tak jak inne rekwizyty, linkę można zamówić i nabyć w naszej szkole :)

 

8. Woreczki na odchody

Niby oczywista sprawa, ale jednak często ich zapominamy :) Oczywiście mamy woreczki na placu i tam nie będzie problemu z nagłą potrzebą pieska, jednak czasem szkolenie wymaga, że wychodzimy z placu na spacer - wtedy dobrze mieć przy sobie woreczki, nie tylko aby dbać o czystość i posprzątać niespodziankę po naszym piesku, ale też uniknąć wrednych komentarzy ewentualnych "społeczników" w pobliżu ;)

 

9. Książeczkę zdrowia psa

Może się to wydawać niepotrzebną formalnością, ale spójrzmy prawdzie w oczy - nigdy nie wiemy, co nas spotka np. po drodze z placu na spacer z pieskiem, a w razie jakiegoś incydentu (które na szczęście się u nas nie zdarzyły) wszyscy są spokojniejsi, bo zawsze mamy papierki do pokazania :) Książeczka jest obligatoryjna przy zajęciach grupowych i na pierwszym spotkaniu z nami, później.. coż - w niczym przecież nie przeszkadza :) Dlatego zawsze wymagamy, aby mieć ją przy sobie.

 

10. Dobry nastrój :)

Trochę z przymrużeniem oka, ale jednak wbrew pozorom jest to ważny element pracy z psem :) Pieski są wyjątkowo empatycznymi zwierzętami, bezbłędnie wyczuwają emocje ludzi, a szczególnie swoich opiekunów. Jeśli będziemy poirytowani na pieska, jemu ten nastrój się natychmiast udzieli - a trudno przecież pracować z psem, jeśli jest on zrezygnowany, obojętny czy zirytowany :) Bądźmy zawsze pozytywnie nastawieni - to niewiarygodnie ułatwia naukę psiaczkom :)


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejW jakim wieku można szkolić psa?

W jakim wieku można szkolić psa?

Psy można szkolić w każdym wieku. Musimy tylko pamiętać, że starszy piesek nie będzie chłonął wiedzy tak szybko jak szczeniaczek, a także, że taki piesek zwykle już się czegoś nauczył (sam, od innych piesków, ludzi lub był już na jakimś szkoleniu) i bardzo często nie są to pożądane zachowania.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów