TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

Przygotowanie psa do terapii

Przygotowanie psa do terapii Konsultacja behawioralna znacząco różni się od zwykłego szkolenia psa. Kluczowym jej elementem jest prawidłowa ocena konkretnej sytuacji, a co za tym idzie, realne przygotowania nie dotyczą w tym przypadku samego pieska, a raczej jego otoczenia. Powiemy jak prawidłowo przystąpić do konsultacji z psem oraz czego nie należy robić przed spotkaniem.

 

Pierwszy kontakt

Aby terapia przebiegła prawidłowo, pierwsze spotkanie z behawiorystą musi odbyć się dokładnie w tych samych warunkach (dla pieska), w których pies funkcjonował dotychczas. Tak więc dla pieska nie powinno zmieniać się absolutnie nic.

Inaczej wygląda sprawa dla opiekunów psa, z którym mają oni problemy. Tutaj ważne jest, aby postarali się zachowywać dokładnie tak, jak do tej pory. Nie starajmy się w żadnym wypadku "dobrze wypaść", przekonywać behawiorystę, że jesteśmy dobrymi właścicielami swojego pieska itd. - to przecież oczywiste, że chcemy dla niego jak najlepiej. Jesli popełniamy jakieś błędy, to jest to absolutnie normalna rzecz - w końcu każdy czerpie wiedzę na temat wychowania psa z innego źródła i ostatnią rzeczą, jaką chce zrobić behawiorysta, to oceniać intencje opiekunów. Postarajmy się więc, aby być po prostu sobą, niczego nie kolorować, nie ukrywać. Tylko w ten sposób terapeuta ma szansę dobrze ocenić daną sytuację. Pamiętajmy, że tylko w ten sposób behawiorysta może nam i naszemu psu pomóc, a przecież po to się spotykamy :)

 

Przede wszystkim szczerość

Kluczem do dobrej diagnozy sprawy jest zawsze najważniejsza podczas spotkań szczerość opiekunów. Jeśli nie jesteśmy z czegoś dumni, nie ukrywajmy faktu istnienia takiej rzeczy. Jeżeli jesteśmy przekonani do poprawności swoich metod, podzielmy się nimi z behawiorystą. Taka szczera rozmowa zawsze daje bardzo dużo opiekunom - mogą dowiedzieć się wielu rzeczy na temat swojego psa, przyczyn danego zachowania, często wszystko nagle staje się dla wszystkich jasne i zrozumiałe, chociaż wcześniej wydawało się, że wiedza wystarczająco dużo o swoich metodach i o psiaku.

Oczywiście nie jest tak, że zawsze i wszystko opiekun robi nieprawidłowo. Jednak często chodzi o jakiś mało istotny drobiazg (mało istotny w oczach domowników), a ma on ogromne znaczenie dla zachowania psa. Mówmy dużo, szczerze i bez zahamowań. To, co dla nas jest mało ważne, bardzo często jest ogromnie istotne, a bywa też odwrotnie. Jeśli zależy nam na poprawie zachowania swojego pieska, pierwsze spotkanie musi pokazać całą prawdę na temat życia pieska i jego opiekunów w danym miejscu.

 

Jak się przygotować

Nie trzeba robić wiele. Tak naprawdę wystarczy niczego nie zmieniać i się spotkać. To, o co można zadbać, to o obecność jak największej liczby osób, które na codzień przebywają z pieskiem - są obok w pokoju, karmią go, wychodzą z nim na spacery, bawią się z nim itd. Terapia jest nie tylko dla psa, przecież to opiekunom musimy wyjaśnić skąd dane zachowanie niepożądane w psie wynika, jak sobie z nim radzić i jak je zmienić. Prawda z ust do ust często jest trochę inna i aby unikać błędów w przekazie tego, co mówi behawiorysta, najlepiej jeśli wszyscy są wtedy obecni. Poza tym, to daje możliwość zadania wszelkich pytań, rozmowy z terapeutą, który rozwieje wszelkie wątpliwości każdej z osób zajmującej się pieskiem.

Mimo to zawsze po zakończonym spotkaniu wysyłamy pełne podsumowanie sprawy w formie elektronicznej, np. pocztą e-mail. To pomaga wrócić do tematu, jeśli czegoś zapomnimy oraz posłużyć się z czasem wiedzą lub wskazówkami, które z pewnością pomogą radzić sobie z problemem oraz mu zapobiegać w przyszłości. Takie podsumowania są całkowicie bezpłatne i wysyłane każdemu opiekunowi, który się do nas zgłosi - nie tylko po pierwszym, ale po każdym spotkaniu.


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejJak ważną rolę w życiu psa pełnią spacery?

Jak ważną rolę w życiu psa pełnią spacery?

Ciągle mało osób rozumie, że spacer nie jest dla człowieka, tylko dla psa. Wychodzimy z nim pod blok, na automatycznej smyczce, ciągniemy gdy węszy, ganimy gdy się tarza lub kopie dołek. Tak naprawdę spacer to bardzo ważny element całej gamy podstawowych psich potrzeb i wymaga nauki.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów