TERAPIA ZACHOWANIA I SZKOLENIE PSÓW
tel/sms: 797 NOL HAU
kontakt@nolhau.pl

W jakim wieku można szkolić psa?

W jakim wieku można szkolić psa? Psy można szkolić w każdym wieku. Musimy tylko pamiętać, że starszy piesek nie będzie chłonął wiedzy tak szybko jak szczeniaczek, a także, że taki piesek zwykle już się czegoś nauczył (sam, od innych piesków, ludzi lub był już na jakimś szkoleniu) i bardzo często nie są to pożądane zachowania.

 

Optymalny wiek

Najlepiej zacząć szkolenie już z 7-8 tygodniowym szczeniakiem. Szkolenie prowadzimy w formie zabawy, krótkie sesje posłuszeństwa przeplatane zabawą z innymi psami, z właścicielem i zdobywaniem kompetencji społecznych. W okresie szczenięcym bardzo ważne jest, aby przedstawić maluchowi jakie zasady panują w naszym życiu, co wolno, a czego nie. Trzeba pokazać mu otaczający go świat, zapoznać z psim i ludzkim otoczeniem. Im więcej pozna i nauczy się w okresie socjalizacji, tym stabilniejszym, bezpieczniejszym i szczęśliwszym psem będzie później.

 

Szkolenie psów dorosłych

Jeśli decydujemy się na wzięcie dorosłego psa, to taki piesek również "nadaje się" na szkolenie. Pieska można szkolić w każdym wieku. Musimy tylko pamiętać, że starszy pies nie będzie chłonął wiedzy tak szybko, jak szczenię. Pies dorosły zwykle już się czegoś nauczył (sam, od innych psów, od ludzi lub był już na jakimś szkoleniu) i bardzo często nie są to pożądane zachowania. Pies dorosły zasadniczo ma już swój bagaż doświadczeń, a czasem musimy go nawet przekonać, że świat nie jest taki zły :) Przy starszym piesku często musimy na początku oduczyć jakiegoś zachowania, żeby nauczyć go nowego, przeciwnego temu, co już umie/robi.

 

Szkolenie dla psich seniorów

Jeśli decydujemy się na starszego psa, musimy pamiętać o tym, że z takim pieskiem nie będziemy pokonywać wspólnych kilometrów biegając czy jeżdżąc na rowerze. Taki piesek w większości przypadków nie będzie biegał za piłeczką przez pół dnia. Musimy się liczyć z tym, że starszy pies ma już inne potrzeby. Będzie więcej spał, będzie potrzebował więcej domowego ciepła, a czasem szczególnej opieki. Dobra wiadomość jest taka, że takiego pieska również możemy szkolić. Taki piesek także potrzebuje stymulacji umysłowej, umiarkowanego ruchu i kontaktu z właścicielem poprzez robienie wspólnych czynności.

 

Szkolenie niezależnie od wieku

Szkolenie zawsze dobieramy do potrzeb indywidualnych jednostki biorąc pod uwagę wiek zwierzęcia, typ, rasę, możliwości fizyczne, potrzeby danej rasy, ograniczenia wynikające np. ze stanu zdrowia, możliwości właściciela oraz z upodobań indywidualnych jednostki (jeden mały piesek może czuć się dobrze w towarzystwie drugiego, 4x większego od siebie, inny piesek może czuć się źle, niepewnie) itd.


Tak naprawdę szkolimy psa przez całe jego życie. Nie mówimy tutaj o chodzeniu na plac szkoleniowy raz w tygodniu. Szkolimy psa samodzielnie, uczymy go cały czas nowych rzeczy, nowych sztuczek - żeby mu się nie nudziło, żeby miał co robić, żeby cały czas zacieśniać więź między czworonogiem, a właścicielem. Pamiętajmy o tym, że pieski nie żyją 60 lat, mamy więc mało czasu na zdobycie prawdziwego przyjaciela. Tak więc zamiast spędzać wolny czas na kanapie przed TV, weź swojego 4-noga na spacer i spędźcie razem trochę czasu :)


Podobne artykuły


Polecamy również...


  Przygotowanie psa do szkolenia

Przed szkoleniem trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i swojego pieska. Nie są to jednak żadne skomplikowane czynności. Wystarczy zapas smakołyków i głodny piesek, a kilka drobiazgów, które możemy zabrać ze sobą bardzo pomogą w szkoleniu. Zatem przed przyjściem na zajęcia warto zaopatrzyć się w kilka rekwizytów - co wziąć ze sobą i dlaczego? Oto nasze "10 przykazań" szkolenia pieska :)
Więcej


  Podstawowe potrzeby psa

Zakładając, że wybór psa (rasy, wieku, hodowli) był świadomy, na początku musimy zastanowić się, czego będziemy wymagać od psa - np. co będzie mu wolno, a czego nie. Skoro znamy potrzeby rasy, na którą się zdecydowaliśmy, musimy zaplanować swój dzień w taki sposób, żeby konsekwentnie, codziennie umożliwiać psu realizację jego potrzeb.
WięcejKim jest behawiorysta?

Kim jest behawiorysta?

Kto to jest behawiorysta? Jaką właściwie pełni rolę? Czy naprawdę może pomóc w wychowaniu lub złych nawykach psa? Na te i inne pytania odpowiadamy tutaj - behawiorysta pełni bowiem znaczącą rolę przy radzeniu sobie z problemami psów oraz ich opiekunów. Powiemy kim tak naprawdę jest, powinien i nie powinien być dobry behawiorysta.
Czytaj dalej

Bezpłatny dojazd na zajęcia w Zamościu
Łatwy numer telefonu: +48 797-NOL-HAU
Szkolenie/terapia psów w każdym wieku
Atrakcyjne rabaty dla stałych klientów